MINIMINI

strefa rodzica

ADAPTACJA

Początek pobytu  w żłobku, czyli okres adaptacji do nowych warunków jest dla każdego dziecka sytuacją nową. Maluszek trafia w obce miejsce, do obcych osób, którym na samym początku nie jest w stanie zaufać. Nowa rzeczywistość dotyczy także rodziców, którzy oddają swój największy skarb pod opiekę „żłobkową”. Nie są pewni czy ich decyzja jest właściwa i czy dziecko będzie szczęśliwe w nowym miejscu.

Zatem jak pomóc dziecku na początku jego żłobkowej przygody? 

Istotne jest, aby rodzic/opiekun  przyprowadzający dziecko do żłobka starał się przekazywać dziecku same pozytywne emocje. Dziecko musi mieć pewność, że za drzwiami czeka je samo dobro, że nic złego się nie wydarzy. Jeśli rodzic/opiekun  przy oddawaniu maluszka jest zdenerwowany, dziecko wyczuwa negatywne emocje i boi się jeszcze bardziej. Dlatego pozytywne nastawienie rodzica/opiekuna  jest jednym z kluczowych elementów jeśli chodzi o proces adaptacji.

Rodzice/Opiekunowie  muszą mieć także świadomość, że adaptacja to proces, nie dzieje się od tak. Nie ma gotowej recepty jak przejść go w miarę jak najłagodniej. Tak naprawdę dziecko samo decyduje ile potrzebuje czasu, aby nawiązać relację z nauczycielkami, na tyle aby czuć się bezpiecznie i szczęśliwie w nowej rzeczywistości.

Znaczenie ma także czas. Rodzicu/Opiekunie  musisz wiedzieć, że na początku Twoja pociecha nie wie, że po nią wrócisz. Dlatego w pierwszych tygodniach staraj się odbierać dziecko wcześniej. Tak, aby stopniowo wchodziło w nową sytuację. Gdy maluszek już się przyzwyczai nie będzie miało dla niego znaczenia czy będzie 3,5 czy 8 godzin. Może się tak stać, że gdy po niego przyjdziesz nie będzie chciał iść do domu😉.

Dzieci zapisane do naszych żłobków rozpoczynają nieodpłatny proces adaptacyjny przez 5 dni poprzedzających rozpoczęcie umowy

I dzień adaptacji

Rodzic/Opiekun  przychodzi z dzieckiem do placówki i przebywa z nim przez godzinę na sali. Rozmawia z nauczycielkami, przekazuje informacje o maluszku. Im więcej uda się przekazać, tym nauczycielkom będzie łatwiej stworzyć dziecku namiastkę domowej rzeczywistości.  Jeśli dziecko większość czasu spędza u rodzica/opiekuna  na kolanach nie należy na siłę zachęcać je, żeby poszło się bawić. Widocznie potrzebuje więcej czasu, aby się przełamać. Jutro powinno być lepiej.

II dzień adaptacji

Rodzic/Opiekun  przyprowadza dziecko do żłobka, wchodzi z nim na salę. Po chwili, gdy dziecku uda się zabawić rodzic/opiekun wychodzi z sali na 30 minut. Proponujemy rodzicowi/opiekunowi , aby ten czas wykorzystać na zakupy lub spacer, nie ma możliwości oczekiwania na dziecko w szatni. Po upływie 30 minut  rodzic/opiekun  odbiera maluszka. Odbiór dziecka odbywa się w szatni.

III dzień adaptacji

Rodzic/Opiekun  oddaje pociechę do rąk nauczycielki. Maluch przebywa w żłobku przez godzinę.

IV i V dzień adaptacji

Jak powyżej, maluch  przebywa w żłobku do 2h.

Kolejne dni rodzice/opiekunowie  ustalają z bezpośrednio z nauczycielkami

Nie czekaj i skorzystaj już dzisiaj! Napisz do nas!

4 + 6 =

minimini

MiniMini to krakowska sieć żłobków i przedszkoli stworzona z myślą o najmłodszych. To u nas dzieci czują się jak w drugim domu, bezpiecznie i kreatywnie spędzając czas.

© 2017 MiniMini Żłobki i Przedszkola

GALERIA